Maciej Frąckiewicz

akordeon
Maciej Frąckiewicz

Maciej Frąckiewicz / fot. Lucas Tomaszewski

Zwycięza jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 roku otrzymał „Paszport Polityki” za „bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania”. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana (2012) oraz studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech w klasie prof. Grzegorza Stopy (2014). Studiował również w ramach programu Socrates -Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Iñaki Alberdi’ego. Brał udział w kursach mistrzowskich w Polsce, w Ottweiler (Niemcy), Salzburgu i Wiedniu, gdzie pracował pod okiem takich pedagogów, jak Włodzimierz Lech Puchnowski, Yuri Shishkin, Teodoro Anzellotti, Geir Draugsvoll, Claudio Jacomucci czy Stefan Hussong.

Artysta jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce i za granicą – otrzymał m.in. II nagrodę na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (w duecie z Magdaleną Bojanowicz; 2008), nagrodę główną w VIII Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców w Radziejowicach (2009), I nagrodę oraz dwie nagrody pozaregulaminowe na III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo Civardi” w Val Tidone w Włoszech (2010), nagrodę specjalną na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (w duecie z Magdaleną Bojanowicz; 2010), I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2010). W 2010 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców „New Talent”, organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU). Otrzymał szereg stypendiów, w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Album wydany przez wytwórnię Sarton był nominowany do nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach. W 2014 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się debiutancka płyta solowa artysty, zawierająca utwory Johanna Sebastiana Bacha, Sofii Gubaiduliny, Césara Francka, Andrzeja Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego.

Ważną częścią jego działalności artystycznej jest współpraca z kompozytorami, m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Szymańskim, Dariuszem Przybylskim, Cezarym Duchnowskim, Wojciechem Blecharzem i Jagodą Szmytką. Prawykonał ponad 60 utworów. W czerwcu 2012 roku, jako pierwszy akordeonista w historii, wystąpił w roli solisty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Występował również z innymi orkiestrami symfonicznymi (m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową) oraz dyrygentami: Łukaszem Borowiczem, José Maria Florêncio, Jackiem Kaspszykiem, Michałem Klauzą, Markiem Mosiem, Renato Rivoltą, Rubenem Silvą, Lukasem Visem, Young Chill Lee i wieloma innymi. Jest regularnie zapraszany do udziału w festiwalach w Polsce i za granicą – m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „La Folle Journée”, „Neue Horizonten” w Hanowerze, festiwalu „Dwa dni i dwie noce nowej muzyki” w Odessie i „Musique au Léman” w Thonon-Les-Bains we Francji. W ostatnim czasie występował z recitalami podczas Folefest w Lizbonie, Farinelli Festival w Andrii czy Latvian New Music Days w Rydze. Jest zapraszany jako juror konkursów akordeonowych w Castelfidardo i w Lizbonie.

Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie PIGINI NOVA.

www.maciejfrąckiewicz.com