Magdalena Bojanowicz

wiolonczela
Magdalena Bojanowicz / fot. Anita Wąsik-Płocińska

Magdalena Bojanowicz / fot. Anita Wąsik-Płocińska

Magdalena Bojanowicz zdobyła I nagrodę na 45. Międzynarodowym Konkursie Jeunesses Musicales w Belgradzie (2015). Jest również laureatką II nagrody i dwóch Nagród Specjalnych na 8. Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a także III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Spośród jej innych sukcesów konkursowych wymienić można takie osiągnięcia jak: II nagroda na 69. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (Czechy) oraz wyróżnienie na 64. Międzynarodowym Konkursie „Praska Wiosna”. Jest finalistką Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Stuttgarcie (2014).

Ukończyła OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. A. Orkisza. W 2010 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie studiowała pod okiem prof. Andrzeja Bauera i Bartosza Koziaka. Obecnie kontynuuje edukację na studiach Master Solist na Universität der Künste w Berlinie w klasie prof. Jensa Petera Maintza. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach w Brukseli, Salzburgu, Pineswangu, Kronbergu i Musikinsel Reihnau, prowadzonych przez takich artystów, jak Julius Berger, Jens Peter Maintz, Kazimierz Michalik, Phillippe Muller, Arto Noras, Claus Reichardt czy Victoria Yagling.

Była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2001-2008) oraz Ministra Kultury i Sztuki. W 2009 roku została laureatką prestiżowego stypendium „Młoda Polska, które pozwoliło na nagranie płyty Satin z polską muzyką współczesną w duecie z Maciejem Frąckiewiczem. Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2013. W 2012 roku duet otrzymał Paszport Polityki za „odwagę, ryzyko i konsekwencję. (…) Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania.

Od 2015 roku Magdalena Bojanowicz jest artystką Thomastik Infeld Vienna. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą. Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami pod batutą G. Tchitchinadze, D. Smitha, V. Schmidt-Gertenbacha, R. Rivolty, M. Mosia, M. Klauzy, T. Wojciechowskiego, J. Koska, M. Nesterowicza, P. Przytockiego, W. Rodka, B. Lacka, E. Kovacica i in. Brała udział m.in. w takich festiwalach, jak XXIII Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów” w Centrum I. Paderewskiego w Tarnowie, XV Ogólnopolski Festiwal „Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze, „Musica moderna” w Łodzi, „Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” w Zielonej Górze, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” w Zakopanem, Festiwal „Muzyczne przestrzenie”, „Festival au Leman” w Thonon les Bains we Francji, „Festiwal Kameralny” w Moskwie, Festiwal Gulangyu w Xiamen (Chiny) oraz Music Connects w Grand Resort Bad Ragaz. Współtworzy Warszawską Grupę „Cellonet”, której kierownikiem artystycznym jest Andrzej Bauer. W 2015 roku prowadziła kursy muzyczne w Lusławicach organizowane przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz warsztaty wiolonczelowe w Augustowie.